Skvělá gruzínská vína Koncho & Co, tradice od roku 1533

Úvod Vše o produktechGruzínské víno Koncho & Co

Gruzínské víno Koncho & Co

 

Gruzie se stává fenoménem.

Vlna nadšení pro výrobu vína v tradičních nádobách kvevri, pocházejících právě z Gruzínské Kachetie, zachvátila svět a přitáhla ke kolébce světového vinařství s tisíciletou vinařskou historií opět pozornost.

 

Nebylo to totiž ani starověké Řecko, ani Francie, Itálie, či Španělsko, hlavní vinařské země Starého světa, ale právě Gruzie, kde to všechno začalo.

 

V úrodných údolích jižního Kavkazu réva zdomácněla již tisíce let před naším letopočtem.

Z doby před více než osmi tisíci lety dokládají uvědomělou neolitickou výrobu vína archeologické nálezy, například zkamenělá zrnka révy v okolí dnešního Tbilisi.
V jeho okolí byly nedávno nalezeny i fragmenty velkých váz, které byly zakopány v zemi a v nichž lidé již 6 000 let před naším letopočtem uchovávali víno.

 

Magie kachetinské výroby

 

 Kvevri - hliněné nádoby podobné amforám

 

Právě ve východní Gruzii v oblasti Kacheti se můžeme vydat po stopách nejatraktivnějších tradičních metod zdejší produkce vína.


Qvevri - Kvevri: je objemná keramická nádoba podobná amfoře, která se používá v Gruzii k výrobě vína tzv. kachetinskou metodou. Po kvašení se utěsní a zakope do země nejméně na půl roku.


Vína se navíc nefiltrují a celý proces umožňuje vinařům vytěžit z hroznů maximum od barvy, přes vůni až po chuť.


I díky tomu byla Kachetinská technologie výroby vína připsána v roce 2013 na seznam nehmotného dědictví lidstva UNESCO.


Historie společnosti Kindzmarauli Corporation a její značky Koncho & Co


Pevnost Kvareli Historie společnosti Kindzmarauli Corporation se píše již od roku 1533 a je spojena s výstavbou pevnosti Kvareli.
Ve zdejších hradbách byl podle výnosu krále postaven spolu s dalšími prostorami i rozsáhlý vinný sklep.

Pod názvem Vinařství Kvareli existovalo až do devadesátých let minulého století.
V roce 1996 se akcionáři rozhodli změnit název společnosti na “Kindzmarauli Corporation”. Společnost nese toto jméno až dodnes.

 

Koncho & Co

Logo Koncho & Co

 

 

 

 

 

Vína z portfolia Kindzmarauli Corporation se značkou Koncho & Co pravidelně získávají vysoká ocenění a bodují na soutěžích národní i mezinárodní úrovně.

 

Dnes společnost JSC Kindzmarauli Corporation hospodaří na 300 hektarech vinic a vyrábí více než 15 značek vína, v přibližném objemu 600 000 lahví ročně.

 

 

 

 

 

 

 

Naše nabídka

Aleksandrouli

- červené suché víno
Tato červená odrůda je typická pro jinou část Gruzie než Kachetie. Pěstuje se v oblasti Rača, v nadmořské přes 600 metrů nad mořem. Je to velice jemné víno, vyvážené sametové chuti.

 

Kindzmarauli

- červené víno polosladké
Společnost KONCHO vlastní 200 z 300 vinic, které jsou specifické pro víno Kindzmarauli. Kindzmarauli je známé od starověku jako královské víno. Půda v mikrozóně Kindzmarauli obsahuje vysoké množství černé břidlice, která ji tímto odlišuje a umožňuje vyrábět vysoce kvalitní Kindzmarauli. Kindzmarauli má bohatou barvu granátového jablka s červeným odstínem a jiskrou, což je typické pro tuto mikro zónu a typ vína. Vyznačuje se příjemnou a silnou vůní červených bobulí a třešní a zanechává jemnou chuť. Sladkost je harmonicky vyvážena kyselinkami a zanechává příjemný dozvuk, což je známkou kvalitního Kindzmarauli.

 

Kisi

- bílé polosladké víno
Pozdní sběr z ručně vybraných hroznů. Víno tmavé slámové barvy s výraznou vůní obilí, ve které dominují tóny zralého a sušeného žlutého ovoce a kakaových bobů. Víno má plné tělo a harmonickou chuť.

 

Kisi Qvevri

- bílé suché víno
Autochtonní a dříve velmi rozšířená odrůda Kisi téměř vymizela, především kvůli sovětské preferenci pěstovat odolnější Rkatsiteli, které navíc dává větší úrody. Donedávna bylo evidováno jen okolo padesáti hektarů. Je to atraktivní, aromatická odrůda. Není snadné popsat širokou škálu aromat tohoto vína. Kisi je jako starověká, gruzínská dívka, kterou unesl na koni perský velmož a ve svém paláci ji omámil vůněmi orientu – ona mu však utekla a s prsty od mandlí, šíjí vonící po sladkém koření a s vlasy ozdobenými meruňkovými květy se vrátila na louky nad řekou Alazani, aby ji kotníky voněly po zdejších květinách a bylinách...
Víno fermentovalo v hliněné nádobě qvevri a má světlejší jantarovou barvu. Ačkoli je suché jako troud, po napití cítíme v ústech nevtíravou, jemnou sladkost.

 

Kvareli

- červené víno suché
Hrozny odrůdy Saperavi, ze kterých se Kvareli vyrábí, byly vypěstovány ve stejnojmenné oblasti okolo městečka Kvareli, kde sídlí vinařství Koncho & Co. Víno má rubínově červenou barvu s fialovými odlesky. Sice koncentrovaná avšak smetanově lehká vůně lesních bobulí přechází do aroma rozinek v čokoládě. Kvareli před nalahvováním zraje 24 měsíců v sudech z kavkazského dubu, které vínu dodají chuť třešní s nádechem vanilky. V koncovce pak lze jasně rozpoznat sametově jemnou tříslovinu.

 

Mtsvane

- bílé suché víno
Gruzínské hrozny Mtsvane jsou známé svou jemnou chutí liči a grapefruitu, stejně jako jemnou vůní s tóny růže. Na začátku chuť odhaluje své ovocné tóny a nadále se otevírá s dokonalou rovnováhou sladkých a kyselých chutí.

 

Rkatsiteli

- bílé suché víno
Suché bílé víno odrůdy Rkatsiteli, slámově žluté barvy. Rkatsiteli je autochtonní, velmi stará odrůda vinné révy.
V oblasti Kachetie, v blízkosti města Vani, byly nalezeny 5000 let staré hlíněné nádoby se semeny této odrůdy.
Víno slámové barvy s dominantním aroma broskví a lesního ovoce. Je to svěží, lehké víno s vyváženou aciditou a dlouhým a solidním zakončením.

 

Rkatsiteli Qvevri

- bílé suché víno
Mnozí lidé v Gruzii věří, že právě Rkatsiteli vysadil Noe po potopě světa jako první odrůdu révy vinné na světě. A něco na tom zřejmě bude – byly nalezeny pecičky Rkatsiteli staré nejméně 5000 let.
Název Rkatsiteli znamená doslova „červený roh“, neboť vrcholky jeho letorostů mají červenou, kaštanovou barvu. S trochou nadsázky bychom mohli Rkatsiteli označit za základní stavební materiál pro gruzínská jantarová vína. Je to houževnatý dělník se silnou slupkou a šťavnatou kyselinou v hroznech, který se ideálně hodí pro výrobu macerovaných bílých vín.
Nefiltrované Rkatsiteli z qvevri upomene na vína z francouzského regionu Jura, suché sherry, přírodní Savennières nebo craftové, tříslovité cidery.
Voní po slupce zralého, žlutého jablka a po oříšcích. V ústech je opulentní a mnohozvučné jako gruzínský polyfonický zpěv.

 

Saperavi Qvevri

- červené suché víno
Asi nejslavnější gruzínská varieta Saperavi dokáže mít tříslovinu svíravou jako okovy, v nichž byl přikován Prométheus ke skále gruzínské hory Kazbek. Gruzínská obdoba Prométhea, hrdina Amirani, který byl připoután ke stejné hoře, měl však po boku svého věrného psa, který jeho okovy lízal, aby byly volnější a Amirani se z nich mohl vyvléci. Přesně takové, pevné, ale uhlazené jsou taniny tohoto Saperavi z qvevri, které potěší oko sytou, granátovou barvou - toto víno mohlo posloužit jako inkoust, do nějž možná namáčel svoje pero největší středověký gruzínský básník Rustaveli, když psal poému Rytíř v tygří kůži. Vždyť název Saperavi znamená doslova barvířka. Saperavi Qvevri je jako sapér, který do vás vnikne hlubokým podkopem a vyhodí vás do vzduchu výbušninou namíchanou z nebezpečně svůdných aromat a průrazných chutí.
Jednoduše si vás podmaní.

 

Saperavi Premium

- červené polosuché víno
Jedno z nejexkluzivnějších vín společnosti KONCHO.
Saperavi Premium je pro Gruzii netradiční zpracování Saperavi. Víno dozrává ve francouzských a kavkazských dubových sudech. Tímto dosáhli velice unikátní víno, které může bez problémů konkurovat evropským vínům a i nadále si zachovává unikátní charakter odrůdy Saperavi.

 

Gruzínské víno Koncho & Co

 

 
Copyright 2018 - 2024 © Gruzinskycaj.cz - Přírodní gruzínský čaj, sušené ovoce - Velkoobchod, e-shop