Historie gruzínského čaje

Úvod Vše o produktech Gruzínský čaj MannaHistorie gruzínského čaje

Historie gruzínského čaje

 

 

Gruzínský čaj má více než 170 let historie.


Počátky pěstování gruzínského čaje se datují již do období mezi lety 1833 až 1847, kdy se čaj začaj pěstovat v jihozápadní části Gruzie, v oblasti Ozurgeti.

Původ čajovníků je jak jinak než v Číně, odkud semena přivezl princ Eristavi. Ten se také stal hlavním propagátorem pěstování čaje a díky jeho úsilí byla již v roce 1865 založena první komerční čajová zahrada. Dnes se čajovníky plně adaptovaly na specifické půdní a podnebné podmínky Gruzie.


Klimatické podmínky zde jsou skvělé pro pěstování čaje. Západní část Gruzie, kde se pěstují čaje, je izolovaný ekosystém obklopený horami a nachází se v těsné blízkosti teplého Černého moře. Čisté horské řeky obohacují půdu minerály, a proto čajové plantáže v Gruzii nevyžadují zavlažování. Zimní pokrytí čajových keřů sněhem dělá čajová pouzdra odolná vůči chorobám, a proto rostlina nepotřebuje chemická hnojiva.

Zakladatelem výroby čaje v Gruzii je čínský čajový mistr Lau Zhang Zhau. Zejména jeho zásluhou už v roce 1900 získal gruzínský čaj zlatou medaili na výstavě v Paříži.

Copyright 2018 - 2024 © Gruzinskycaj.cz - Přírodní gruzínský čaj, sušené ovoce - Velkoobchod, e-shop